Menu
Home Page

Saxlingham Nethergate

C of E VC Primary School

“We recognise that we all have rights, we respect the rules, we rise to our responsibilities”

Governors

Welcome to our Governors’ section.

We have a strong and supportive governing body, guiding our school into the future and helping us to achieve more and more.


Please find below details of how our Governing body is structured, including the names, categories, responsibilities and terms of appointment for each Governor.

 

NAME

ROLE AND COMMITTEES

DATE OF APPOINTMENT

DATE OF END OF TERM OF OFFICE

APPOINTED BY

REGISTER OF

INTERESTS

Lesley Payne

Headteacher

Curriculum Committee

Distinctiveness Committee

Finance Committee

Partnership Committee

1st September 2016

31st August 2020

N/A

Executive headteacher of Saxlingham and Preston Primary

Chris Clements

Co-Opted

Partnership Committee

Staff Appeals

Performance Management

Early Years

KS1

KS2

29th April 2015

28th April 2019

Co-opted by Saxlingham Primary Governors

None

Robert Jeary

LA Governor

Vice Chair

Finance Committee (Chair)

Curriculum Committee

Staff Appeals

Health and Safety

Cluster Governance

27th April 2015

26th April 2019

Local Authority

None

Lou Kent

Staff Governor

Curriculum Committee Distinctiveness Committee (Chair)

Pupil Discipline

1st July 2014

30th June 2018

Elected by staff

None

J’Anne Robertson

Chair

Foundation Bishop’s Rep

Curriculum Committee (Chair)

Finance Committee

Partnership Committee

Staff Dismissal

Pupil Discipline

Child Protection/Safeguarding

SEND and LAC

Early Years

KS1

KS2

1st February 2014

31st January 2018

Bishop of Norwich

Governor with DNEAT Trust – Chair of two schools.

National Leader of Governance – National College for Teaching and Leadership

Joanna Stevenson

Foundation DBE/PCC

Distinctiveness Committee

Performance Management

18th September 2015

17 September 2019

Diocesan Board of Education/Parochial Church Council of Saxlingham Nethergate St Mary the Virgin

 

None

 

Stuart Purling

Parent Governor

Finance Committee

Pupil Premium

Maths

8th March 2017

7th March 2021

Saxlingham Primary Governors

None

Claire Smith

Support Staff Governor

Curriculum Committee

8th March 2017

7th March 2021

Elected by staff

None

Brian Bush

Parent Governor

Sport Premium

1st April 2017

31st March 2021

Saxlingham Primary Governors

None

Kate Blincoe

Co-opted

(No voting rights)

10th March 2017

9th March 2021

Co-opted by Saxlingham Primary Governors

None

Dawn Davison

Invited Attendee (as incumbent for both Saxlingham and Tasburgh churches)

(No voting rights)

Distinctiveness Committee

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Past Members:

Role

Date of appointment

Term of office

Date of end of term of office

Appointed by

Register of interests

Amelia Bowen

Parent

14th November 2013

3 years

16th November 2016

Elected by parents

None

Stuart Riches

Parent (Chair)

7th May 2013

3 years 5 months

28th October 2016

Elected by parents

None

 

Attendance for academic year 2016/17

L. Payne 83%

L. Kent 90%

C. Clements 100%

R. Jeary 100%

J. Robertson 100%

J. Stevenson 67%

C. Smith 100%

S. Purling 60%

B. Bush 100%

Picture 1
Picture 2
Top